Rendszermérettől és helyszíni adottságoktól függően a megtérülési idő 6,5 - 10 év, ami rövidnek mondható a több mint 30 éves működési élettartammal összevetve. Azoknak a befektetőknek, földtulajdonosnak ajánljuk, akik hosszú távú, minimum 25 éves befektetésben gondolkodnak. A napelemrendszer kitűnő befektetés az akár kihasználatlan vagy csekély terméshozamú földeken. A teljes projekt menedzsmentjét vállaljuk a kapcsolatfelvételtől, a komplett rendszer kiépítésén át, az elkészült naperőmű használatba vételi engedélyének megszerzéséig.
Számos országban kísérleteznek azzal, hogy a szántóföldek felé napelemeket telepítenek. A világ több országában a napelem táblákat 3-5 méter magas lábakra és nagyobb közökkel telepítik, így lehetővé válik, hogy a táblák alatt és között a legkülönfélébb növényeket, zöldségeket termesszék. Japánban 2013 óta engedélyezik a 3-5 méter magas "gólyalábas" napelemek telepítését.
Európában is több kísérleti projekt megvalósítása van folyamatban. Például a Boden-tó melletti Heggelbachban (Németország) az 5 méter magas napelem-állványok alatt búzát, burgonyát, füvesherét (takarmány) és zellert termelnek. A növények elegendő napsütéshez és csapadékhoz jutnak. A napelemtáblák árnyéka hozzájárul ahhoz, hogy a talajnedvesség ne párologjon el gyorsan. A szerkezet modulárisan is alakítható, ennek köszönhetően bárhol beengedhető több napfény, ha szükséges. A munkálatokhoz szükséges mezőgazdasági gépek a "gólyalábas" napelemek alatt elférnek. A három éve tartó kísérlet alapján megállapítható, hogy nagyjából hasonló terméshozamot értek el, mint a napelem nélküli referencia területen. Sőt, 2018-ban több volt a terméshozam, mivel a kánikulától a napelemek megvédték a növényeket.
A Boden-tó melletti kísérleti projektben részt vevő Fraunhofer Intézet szerint, ha 1 hektáron 100% búza, illetve 1 hektáron 100% napelem van, akkor van 100% búza és 100% napenergia. Ha 1 hektáron 80% napelem és 80 % búza van és a másik hektáron is ugyanennyi, akkor van 160% búza és 160% napenergia.
Ahol eddig 100% hatékonysággal alkalmaztunk egy termelési formát, vagy növényt termesztettünk vagy napenergiát állítottunk elő, ott most azzal a rendszerrel, hogy együtt történik a növénytermesztés és a napenergia előállítás 160%-os eredményeket lehet elérni.
Összegezve: A napelemekkel borított földterület összhatékonysága elérheti a 160%-ot. Ha burgonyát termelünk, akkor a várható hatékonyság a 186%-t is elérheti!
Az agrovoltaikus rendszer / szántóföld+haszonnövény+ napelem/ a mezőgazdaság jövője!
Kép forrása: Fraunhofer ISE https://www.ise.fraunhofer.de/de/presse-und-medien/presseinformationen/2019/agrophotovoltaik-hohe-ernteertraege-im-hitzesommer.html
H-P (9.00-17.00)
Szo - Vas (Zárva)
Előzetes időpont eggyeztetés szükséges
a járványra való tekintettel.